Novinky

Projektový den SVINČANY

28.09.2021 19:32

Každoročně se my, vyučující, spolu se žáky naší školy těšíme na turisticko-poznávací den ve Svinčanech. O co jde? Český svaz chovatelů Svinčany pořádá soutěžní výstavu králíků, holubů a drůbeže. Dne 17. 9. jsme měli možnost poznat desítky nejkrásnějších a velmi zajímavých chovných zvířat. Ovšem nejlákavější byla samostatná expozice okrasného ptactva, morčat a domácích mazlíčků. Zahrádkáři obohatili výstavu výpěstky jablek, hrušek, švestek a zeleniny. Nechyběl doprovodný prodej dekoračních prvků do zahrad, drobné keramiky a zdravých dobrot z medu a ovoce. V letošním roce ve Svinčanech vystavovali i žáci naší školy, a to výtvarné práce. Mnozí návštěvníci obdivovali jejich zručnost a umělecké nadání. Z výstavy jsme si odnášeli nové poznatky o chovu drobného zvířectva a také maličkosti pro radost.

Hana Dubcová

Informace k provozu školy od 1. září

30.08.2021 21:48

Vážení rodiče, milí žáci,

ve středu 1. září 2021 se opět sejdeme po prázdninách. Přestože nás čekají mimořádná opatření, věříme, že se nadcházející školní rok přiblíží běžnému provozu škol, jak jsme na něj byli zvyklí.

První den školního roku se budou žáci testovat rychlými antigenními testy, a to 1., 6. a 9. září pod vedením pověřené osoby při vstupu do školy. V případě pozitivního výsledku antigenního testu bude kontaktován zákonný zástupce žáka a žák se podrobí PCR testu na základě žádanky lékaře.

Testování nepodstupují:

 • žáci, kteří splní podmínky stanovené pro bezinfekčnost po očkování (14 dnů po plně dokončeném očkování),
 • po prodělaném onemocnění covid-19 (po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu na covid-19),
 • případně dítě nebo žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě.

Pokud žák nebude přítomen na testování na začátku vyučování, ale dostaví se na vyučování později, provede si test pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu ve vestibulu školy.

Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví se stanoví povinnost pro žáky v základní škole podrobit se preventivnímu testování. Pokud žák testování neabsolvuje a nevztahuje se na něj příslušná výjimka z testování (prodělaná nemoc nebo ukončené očkování), bude se moci účastnit prezenční výuky a dalších aktivit v základní škole a školní družině pouze za dodržení přísnějších režimových opatření, konkrétně:

 • povinnost nosit ochranu dýchacích cest (zdravotnickou roušku) po celou dobu pobytu ve škole a školském zařízení, tzn. ve třídě při výuce a ve společných prostorách školy, 
 • tato povinnost se nevztahuje na výše uvedené výjimky,
 • nesmí cvičit ve vnitřních prostorech; převlékají se s odstupem od ostatních osob a nesmí použít sprchy,
 • nesmí zpívat,
 • při konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů nepoužívají ochranný prostředek dýchacích cest a musí sedět v lavici nebo u stolu na určeném místě.

 

První školní týden proběhne následovně:

 • Středa 1. září 2021 - žáci mohou do školy přicházet v 7.00 hod. Děti nepotřebují aktovku ani přezůvky.
 • V 7.45 – slavnostní zahájení před hlavním vchodem do školy, v případě špatného počasí ve vestibulu školy. Po skončení slavnostního přivítání cca v 8.00 si třídní učitelé odvedou žáky do tříd.
 • Čtvrtek 2. září – středa 8. září 2021 – děti si již přinesou aktovku s penálem a přezůvky. Vyučování bude probíhat do 11.00 hodin.

Od čtvrtka 9. září 2021 začne pravidelné vyučování dle rozvrhu.

Obědy se budou každý den vydávat v pauze na oběd od 10.15 do 11.00 v jídelně ZŠ.

Družina bude v provozu od 2. 9. 2021

 

Těšíme se na Vás.

 

 

Den dětí netradičně

07.06.2021 21:33

První červnový den proběhla oslava Dne dětí netradičně v přírodě na Pardubicku v regionu Kunětické hory. Pěší turistiku jsme zahájili na zábavně naučné stezce Lesní svět u obce Srch. Stezka má 10 zastavení a díky interaktivním prvkům jako třeba Myslivecká mluva, Biotop světlý les, nebo Potravní řetězec se žáci dozvěděli hodně o místní přírodě. Na doskočišti se poměřili s veverkou, jelenem, žábou, vrabcem i blechou. V ptačí části stezky s aplikací Lesního světa si poslechli hlasy ptáčků a zvířat. Z tabule Rozklad odpadků si žáci odnesli poznání o tom, proč nenechávat v lese nepořádek. Trochu dobrodružství jsme všichni zažili při stavbě mostku mezi tůněmi v mokřadní části lesa. Naopak voňavý les, chvílemi borový a chvílemi mokřadní, dokázal dodat klid do duše každého výletníka.  Les sousedí s rybníkem Baroch, tam již čekal ornitolog pan Česák; právě kroužkoval sýkorky, rákosníky a další vzácné druhy ptáků, kteří v přírodní rezervaci hnízdí. Nadšeně vypravoval o vypouštění anglických poníků v rezervaci na celoroční pastvu. Na závěr výletu jsme vyšplhali na hrad Kunětická Hora, lidově Kuňka. Je znám jako Rumburakův hrad ze seriálu Arabela, ale nejvýznamnějším majitelem tohoto majestátního dvouvěžního hradu byl rod Pernštejnů. V současné době se na rondelu hraje divadlo; v Paláci, ve sklepení, kapli sv. Kateřiny a muzeu architekta Jurkoviče se provází a na hradbách se prohánějí kozy. Jako tečku za výletem jsme si dopřáli opočenskou zmrzlinu. Počasí nám velmi přálo! Super oslava!

Pravěká stezka Stolany

25.05.2021 22:24
Co takhle vrátit se zpátky časem???
Dne 11. května 2021 se na naší škole uskutečnil projektový den „CESTA DO PRAVĚKU“.
Ráno jsme si s dětmi u projekce napínavého dokumentu zkusili představit, jaké by to asi bylo, vidět naši Zemi v dávných dobách, kdy ji omývala pravěká moře a oceány se spoustou zvláštních, tajemných a často velmi nebezpečných zvířat.
Mořští štíři, pancéřnaté ryby, velcí trilobiti, nejrůznější dinosauři a obrovští žraloci vypadali až neskutečně a tak jsme se vydali hledat skutečné důkazy o jejich existenci.
Autobus nás zavezl do Stolan, dál jsme pokračovali pěšky. Počasí bylo opravdu nádherné!!! Kochali jsme se jarní rozkvetlou přírodou a krásnými výhledy cestou do nedalekého pískovcového lomu, cíle naší cesty. V muzeu pod širým nebem jsme konečně objevili důkazy pravěkého moře – zkameněliny amonitů, zuby žraloka a dokonce i kostru menšího dinosaura. Překrásně výtvarně zpracované cedule nám o nich poskytly informace a zajímavosti.
 
Výlet se opravdu vydařil a barevné koláže dinosaurů, které žáci na závěr projektu vytvořili, ozdobily chodbu školy.
 

Vaření a etiketa stolování v 7., 8. a 9. ročníku

19.05.2021 21:07

Jak to vypadá, když ve školní kuchyňce vaří žáci? Možná by vás velice překvapilo s jakým nadšením se vaření ujali.

Deváťáci, osmáci a sedmáci obsadili kuchyňku v úterý 18. května. Pan učitel je seznámil s pravidly, dle kterých musí v jídelně pracovat a rozdal jim recepty pokrmů, které připravili pro sebe a své spolužáky. Menu, které vařili, se skládalo z těchto jídel:

Zeleninová polévka

Banánový chleba

Ovocná limonáda

Žáci škrabali mrkev a brambory, loupali a krájeli cibuli. Děvčata pak z očištěné zeleniny vařila polévku. Společně umíchali ingredience na banánový chléb a dali ho péct do předehřáté trouby. Nakonec ještě připravili ovocnou limonádu z limetky, citronu, nektarinky, jablka a voňavé máty.

V době, kdy se vše peklo a vařilo si zopakovali etiketu stolování, společenská pravidla, která se týkají hygieny, prostírání a vybavení stolu nádobím i náčiním, správného chování při jídle, pití a obsluhy. Zhlédli krátká videa jak na přípravu a úpravu stolu, židlí a prostředí jídelny například při slavnostní příležitosti.

Žáci si pak vyzkoušeli nazdobit slavnostní stůl a servírování připravovaného menu. Závěrem si všichni připili na zdraví ovocnou limonádou a připravené dobroty s velkou chutí snědli.

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>