Mikuláš bez Mikuláše, čertů a strachu

09.12.2022

Pátý prosinec bývá tradičně pro děti dnem plným rozporuplných pocitů. Těšení na sladkou nadílku střídají obavy a strach. Byť starší děti už vědí, že jim čerti skutečně neublíží, jakýsi nepříjemný pocit z výčtu hříchů, výčitek všech pochybení, hrozby peklem apod. přetrvává. Mladší děti pak prožívají opravdový strach a ani krásný anděl od strachu úplně nepomůže.

Letos však dílem náhody a dílem paní učitelek přišel Mikuláš docela jinak - tedy nepřišel vůbec a z celé Mikulášovy party zůstali jen andělé.

Žáci z I. třídy si nacvičili krásné veršované představení o příchodu zimy a překvapili jím všechny spolužáky i paní učitelky z ostatních tříd. Svatý Martin přesvědčivě přemlouval sněhové vločky, aby začaly sněžit a sněhuláci se už těšili na svoji existenci. Závěrem básničky vyzvali aktéři žáky k účasti na zimních sportech a přinesli nejen zimu, ale i nadílku v podobě ovoce, ořechů a cukrovinek.

Zcela netradičně a vesele pojatý svátek sv. Mikuláše přijaly děti s nadšením a úsměvem na tváři. Vypadá to, že jsme právě založili novou tradici naší školy.