Den s hrdinou

19.04.2023

V souvislosti se světovým dnem knihy a autorských práv, který v tomto roce vyšel na sobotu 23. 4. 2023, se naši žáci dne 18.4. zúčastnili projektového dne s názvem Den s hrdinou.

Cílem celého projektu bylo, aby si děti vyzkoušely, jaké to je vytvořit knížku. Jaké to je býti hlavním hrdinou děje ve vlastní knížce. Rovněž si upevnily význam slova hrdina a uvědomily si, že hrdinové nemusí být zcela nebojácní. Prostřednictvím čtených ukázek se seznámily s dalšími hrdiny. Protože stereotypní pojetí hrdiny, který se ničeho nebojí, může být hodně zavádějící. Nikdo není perfektní. Každý má z něčeho strach, každý někdy klesne na dno. Rozhodně není špatné strach projevit a dát najevo své obavy.

Po celou dobu trvání projektu doprovázeli žáky hrdinové, které si děti zvolily za své průvodce. Přejímaly jejich vlastnosti, vystupovaly jako oni. V ten den se u nás ve škole objevil mocný a silný Thor, všudypřítomný Spiderman, laskavá Anna, trochu nemotorný Olaf či dobrosrdečný Maxipes Fík.

Přestože většinu svých hrdinů žáci vídají především ve filmovém zpracováním, bylo velmi přínosné poukázat na kouzlo knihy. Na to, že když jsem autor, může můj hrdina v mé knížce dělat a říkat věci podle mě, potkat úplně nečekané postavy a vzniká tak neuvěřitelný příběh. Ano, děti zjistily, že nejen vytvořily knížku, byly na chvíli hrdinou, ale staly se i autory a ilustrátory nově vzniklé knihy.

Celému týmu pedagogů děkuji za spolupráci, Mgr. Marie Malá