Exkurze do čalounické dílny pana Heřmanského

03.01.2023

Prostřednictvím výuky v hodinách Pracovního vyučování se žáci průběžně a postupně seznamují mimo jiné i s různými materiály a možnostmi jejich zpracování a využití. Školní dílna poskytuje zázemí a vybavení zejména pro práci se dřevem, starší žáci rádi využijí možnost naučit se manipulovat s šicím strojem a ušít si prakticky využitelný výrobek. I školní kuchyně je velmi oblíbeným místem pro vyučování pracovních dovedností. Některé specifické práce však žákům v rámci vyučování dost dobře představit nejde.

Proto jsme velmi rádi a s nadšením přijali pozvání do dílny pana Heřmanského. Dílna se nachází přímo v Heřmanově Městci, a tak jsme byli ve stanovený den na místě během pár minut. Žáci se dozvěděli základní informace o profesi sedlář - čalouník, prohlédli si různé netypické šicí stroje a další zařízení dílny, zkusili rozpoznat pravou kůži od umělé, podívali se do útrob křesla, odhadovali délku nitě na špulce, prohlédli si vzorníky látek se stovkami různých motivů a barev.

A poté přišlo překvapení! Pan Heřmanský si pro děti připravil kousky kůže a nástroje na její opracování. Změřil dětem zápěstí, každém uřízl proužek kůže přesně na míru, půjčil dětem raznice s různými motivy, podložku a kladivo a každý si mohl vyrobit svůj originální kožený náramek! Vyrazit do kůže několik písmenek nebo obrázků není vůbec snadné. Je třeba korigovat sílu a směr úderu kladivem do raznice, je třeba raznici posadit na správné místo na kůži a hlavně ji mít správně otočenou a dávat pozor na vlastní prsty.

Drobný kožený dáreček přinesly děti i paní ředitelce, která z něj měla velkou radost.

Exkurzi jsme si užili na maximum, všichni jsme získali spoustu zajímavých informací i zkušeností a už při odchodu jsme si domlouvali další návštěvu, aby vše mohly zažít i spolužáci, kteří dnes chyběli.

Děkujeme za pozvání a věnovaný čas!