Září v I. třídě

Jak jsme zahájili školní rok v I. třídě

Prázdniny se zdály nekonečné a srpen se vlekl šnečím tempem. Všichni jsme se na 1. září těšili více než na Vánoce a když konečně přišlo, vstávali jsme ráno o hodinu dříve, než bylo potřeba. Věřili byste tomu? Inu, ani my ne. Ale zajisté můžete věřit tomu, že jsme si začátek letošního školního roku zpříjemnili a užili na maximum.

První školní den připadl na čtvrtek, a to jsme se sotva stihli všichni pozdravit a rozdat si rozvrh hodin. Na ten jsou vždycky všichni nejvíce zvědaví. Páteční den byl věnován několika důležitým provozním věcem a naplánovali jsme první výlet! Ano, hned v pondělí půjde celá I. třída, což jsou žáci 5. ročníku ZŠ a 6. ročníku SZŠ, ven do přírody.  Ovšem cíl výletu byl pro děti překvapením a cestou mohli jen hádat, kam společně směřujeme.

V pondělí ráno dostaly děti před cestou nápovědu, že už jsme tam jednou byli a také věděly, že to musí být někde blízko, abychom se pěšky stihli vrátit na oběd. Sotva jsme vyšli ze školy a nabrali směr, bylo slyšet první správné tipy. Ale ještě jsme je nechali chvíli v napětí. Jakmile jsme se však objevili u velkých starých kovových vrat, bylo jasno - jdeme za zvířátky! Společně jsme potěšili koníky malými jablíčky, pochovali zakrslé králíčky, pohladili všechny kočičky, podrbali pejsky, nakrmili papoušky listy jitrocele, také jsme spočítali všechny slepice i s kohoutem a pozorovali kachny a housera na vodě. Ještě před svačinkou "v trávě" si děti natrhaly rajčátka a papriky ze zahrádky rovnou do pusy. Největší zájem však vzbudila velká kruhová houpačka, na které se postupně vystřídaly všechny děti a užili si na ní spoustu legrace. Čas na statku utekl velmi rychle ve veselé a přátelské náladě.                                                      Cestou zpět do školy jsme ještě využili složené obří klády k procvičení hrubé motoriky, rovnováhy, pružnosti i odvahy - vlastně téhož, co děti pod rouškou zábavy trénovaly i na houpačce a při překonávání potoka pomocí tenké dřevěné lávky.

Tímto výletem jsme začali školní rok, abychom kolektiv stmelili a navodili atmosféru spolupráce, vzájemné komunikace a učení v zábavném módu, aby si žáci při pobytu v přírodě přirozenou formou zopakovali druhy stromů, rostlin, zvířat a jejich mláďat včetně prostředí, kde žijí, čím se živí a jaký nám dávají užitek. Zároveň jsme procvičili orientaci v terénu a bezpečný pohyb ve městě i v terénu.                                                                                         Věříme, že po celý školní rok nás neopustí ta krásná energie a elánem nabyté nadšení ze společného objevování, které jsme prožili v tento slunečný den.

Tř. uč. Romana Matušinská a AP Helena Kubelková